Muzeum Nurkowania w Warszawie [ZDJĘCIA]

Stosunkowo mało znane Muzeum Nurkowania w Warszawie to skarbnica wiedzy dla pasjonatów tej dziedziny rekreacji, a dla miłośników steampunku i dawnej technologii to niemal mały raj.

muzeum nurkowania.jpg

Warszawskie Muzeum Nurkowania znajduje się przy ulicy Grzybowskiej 88, dokładnie na przeciwko Muzeum Powstania Warszawskiego. W jakiś sposób, pomimo dogodnej lokalizacji, o tym, istniejącym od dekady miejscu nie miałem pojęcia do ubiegłego tygodnia. Na trop tej placówki wpadłem przypadkowo, poszukując informacji o kombinezonach nurków z przełomu wieków (rzecz jasna: XIX-XX). Kiedy okazało się, że całkiem pokaźna ich kolekcja jest zgromadzona tuż pod moim nosem natychmiast udałem się pod wskazany adres.

WP_20160126_15_32_03_ProZanim przejdziemy do interesującej nas części zbiorów kilka słów o samym muzeum. Otwarto je w 2006 roku z inicjatywy Warszawskiego Klubu Płetwonurków. To jedyny taki obiekt w Polsce i podobno jeden z niewielu w Europie. Został doceniony m. in. przez brytyjskie The Historical Diving Society Interesujący jest także budynek, w którym się mieści: to piwnica wzniesionego na początku lat 30. dawnego Laboratorium chemiczno-farmaceutycznego „Asmidar”. Wstęp do muzeum jest całkowicie darmowy. Oczywiście w dobrym tonie będzie pozostawienie datku, tym bardziej, że obsługa jest bardzo przyjazna i zaangażowana, a goście liczyć mogą na pełne oprowadzenie i informacje na temat każdego z około 800 eksponatów.

Kombinezon klasycznego nurka to jeden z ikonicznych wizerunków steampunku. Pamiętamy go z rycin w powieściach Verne’a, czy podwodnych scen w filmach Karela Zemana i „Mieście zaginionych dzieci„. Krótko mówiąc: jeśli ktoś chciałby zobaczyć te monumentalne hełmy na żywo, Muzeum Nurkowania to właściwe miejsce.

Najstarszym eksponatem w muzeum jest hełm z 1895 roku. Poza nim zobaczyć można wiele innych przykładów sprzętu z jakiego korzystali pionierzy podwodnej eksploracji. Poza hełmami i skafandrami muzeum dysponuje m. in. pompami i kompletnymi akcesoriami, takimi jak noże i ciężarki. Ciekawostką jest w pełni funkcjonalna replika skafandra Klingerta z końca XVIII wieku, nad którą pracują członkowie klubu.

Oczywiście najbardziej interesująca nas część muzeum, to tylko ułamek jego zbiorów. Wizyta przy Grzybowskiej to jedyna w swoim rodzaju okazja do prześledzenia historii nurkowania w Polsce od pierwszych prób zejścia pod wodę, aż do współczesności. Warto także śledzić stronę placówki, ponieważ organizowane są tam ciekawe spotkania i wydarzenia (jednym z gości muzeum był Clive Cussler), a członkowie klubu co jakiś czas dzielą się różnymi ciekawostkami.

Ocena:

Muzeum Nurkowania
ul. Grzybowska 88, Warszawa, na przeciwko Muzeum Powstania Warszawskiego
Współrzędne: 52°13′59″N 20°58′52″E
Strona WWW
Uwaga! Muzeum jest otwarte tylko we wtorki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na ten temat